Zřícenina Rabštejn Zřícenina hradu Rabštejn leží v Hraběšické hornatině, 2 km severně od Bedřichova, na svahu horského hřbetu svažujícího se do údolí říčky Oskavy.
Hrad Rabštejn byl nejvýše položeným hradem historické Moravy. Z vlastního hradu se zachovaly jen nepatrné zbytky zdí, jimiž se procházelo do hradního dvora. Dominantou zříceniny jsou dvě skalní hradby 25 a 35 m vysoké. Na temeni nižší skály stála bašta k ochraně brány. Nahoře na východní, vyšší skále byla hradní věž – hláska, která se však již v 18. století až do základů sesula, takže po ní dnes není ani stopa. Podobný osud stihl zřejmě i malý a těsný hradní palác na jižní skále. Dále se zachovaly zbytky okružního zdiva předhradí a stopy hradního příkopu. Přístup od auta či autobusu je ze sedla Skřítek (7 km, modrá značka) nebo z Bedřichova (4 km, červená značka). Hezká procházka ne hrad je i přímo z chaty.
Zámek Janovice Renesanční zámek Janovice se nachází v Janovicích, nedaleko Rýmařova. V současnosti není veřejně přístupný. vede kolem něj významná turistická trasa (Č2), která vystupuje na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku až k Jelení studánce, dále se dá pokračovat po hřebeni až na Praděd a Červenohorské sedlo (Č1).
Praděd Hora Praděd je vysoká 1492 m n.m. a je nejvyšším vrcholem Jeseníků i celé Moravy. Praděd byl oblíbeným cílem návštěvníků hor již od 2. poloviny minulého století, začátkem 20. stol zde byla vybudována rozhledna v novogotickém stylu. Stávající rozhledna byla postavena v r. 1983. Praděd je významnou křižovatkou turistických (cyklo i pěších) tras. V blízkém okolí se nachází nejvýše položené lyžařské středisko v ČR. Vrchol a jeho široké okolí je vyhlášeno národní přírodní rezervací Praděd, která se těší mezinárodnímu významu. Její součástí je vrchol Pradědu, Bílá Opava, Divoký důl, Petrovy kameny a Velká a Malá kotlina. Na ploše 2031 ha se nachází vzácná alpínská společenstva, lesní porosty pralesovitého charakteru, ledovcové kary a další. V rezervaci se nachází řada jedinečných společenstev s množstvím vzácných druhů rostlin a živočichů. Oblast Velké kotliny je floristicky nejbohatší lokalitou v ČR. Na celém území rezervace platí přísné podmínky, jejichž cílem je chránit tento skvost našeho regionu.
Ruční papírna a muzeum – Velké Losiny Ruční papírna ve Velkých Losinách byla založena Janem mladším ze Žerotína, který vrchnostenskou papírnou rozšířil hospodářské podniky svého panství. První archivní zmínkou o papírně je smlouva z 25. března 1596. V současné době patří ruční papírna ve Velkých Losinách mezi nejstarší provozované ruční papírny v Evropě pracující na komerční bázi. Její výrobky jsou prodávány nejen na tuzemském trhu, ale jsou také vyváženy do celého světa. V objektu papírny je kromě Muzea ručního papíru zřízena i galerie, v jejíchž prostorách jsou prezentována výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem.
Vlastivědné muzeum Šumperk Muzeum Šumperk je největším zařízením Vlastivědného muzea v Šumperku, a to jak rozsahem sbírkového fondu, tak velikostí expozic a výstavních prostor. Je sídlem ředitelství organizace, odborných pracovišť společenských a přírodních věd, redakce sborníku Severní Morava a informačního centra. Muzeum využívá více než poloviny budov areálu Pavlínina dvora v Šumperku, objektu v parku v centru města. Protože prostory zde nevyhovují pro činnost řemeslnických dílen muzea, kovářské, stolařské, stavební a preparátorské, využívá se i odloučeného pracoviště v bývalé robotárně na Lidické ulici. Pod správu Vlastivědného muzea v Šumperku patří kromě muzea v Šumperku i muzeum v Mohelnici a v Zábřehu, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a Lovecko – lesnické muzeum na zámku v Úsově. Od května 2005 provozuje muzeum i klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku.
Expozice Čarodějnické procesy (Geschaderův dům) – Šumperk K nejvýznamnějším památkám města Šumperka patří také Evropský dům setkávání, tzv. Geschaderův dům, ve kterém se v době neblaze proslulých čarodějnických procesů odehrály příběhy a osobní tragédie konkrétních šumperských obětí. Ve sklepních prostorách této památkově chráněné budovy se nachází expozice Čarodějnické procesy, ve které se dozvíte většinu informací a zajímavostí o čarodějnictví a církevní inkvizici v Jeseníkách ve 2. polovině 17. století, pomocí moderní průvodcovské technologie guidePORT, ukázkami věznění, mučení, starých dokumentů, samotného audio průvodce a video ukázek. Expozice tématicky navazuje na průvodcovaný procházkový okruh Šumperkem s názvem Kde v Šumperku žily čarodějnice. Geschaderův dům je také jedním ze zastavení na Čarodějnické cyklotrase vedoucí po stopách čarodějnických procesů od Mohelnice přes Šumperk a Jeseník až do Zlatých Hor.
Městské muzeum Rýmařov Základ sbírkového fondu Městského muzea Rýmařov tvoří výsledky geologického a archeologického výzkumu, sběry a hojné dary občanů města. V současné době nabízí muzeum řadu zajímavých expozic o Rýmařovsku: historie regionu od pravěku do 19. století, textilnictví, dobývání kovů, geologie jižního Jesenicka (včetně venkovní expozice v lokalitě Hrádek). V expozicích lze najít řadu unikátů, např. destičky na tavení zlata, keramiku z kaolinitu, zlatem tkaný církevní brokát. Součástí muzea je též Galerie Octopus, která vystavuje práce regionálních i předních českých výtvarníků, v menší míře též pořádá výstavy historické, přírodovědné či uměleckořemeslné. Krátkodobých výstav pořádá muzeum kolem 20 ročně. Od roku 2011 muzeum zpřístupňuje v letních měsících (květen – září) také skvostnou barokní kapli V Lipkách, ve které zaujmou především nádherné fresky. Nepravidelně probíhají prohlídky zámku v Janovicích nedaleko Rýmařova.